>
Úvod > Prodej > Kola > Freestyle BMX

Přemýšlíš o novém BMX kole a chceš se stát pravým riderem? Hledáte kvalitní a bezpečné BMX kolo pro svoji ratolest? Pak právě Vám je určen tento rádce a věříme, že Vám s výběrem bytelného a stylového BMX kola pomůže.

Na trhu je řada více či méně zajímavých nabídek. V první řadě se však vyvarujte podezřele výhodným nabídkám značek, za kterými nestojí dlouhá tradice a nespočet vyrobených BMX kol. Taková kola možná postačí na obyčejné ježdění (kolem domu), ale na BMX jsou naprosto nevhodná. Námi nabízená BMX kola značek GT a Mongoose patří k tomu nejlepšímu, co lze na trhu nalézt a obě značky mají s vývojem a výrobou BMX kol mnohaleté zkušenosti (Mongoose navíc stál u samotného zrodu BMX disciplíny a je v této oblasti dnes již legendární značkou).

BMX kolo by mělo být vybíráno podle toho, které disciplíně se bude jezdec věnovat. Při výběru BMX kola berte v potaz věk, váhu a výšku jezdce. Podle toho volte také komponenty, kterými je BMX kolo vybaveno.

Každé BMX kolo se skládá z komponent uvedených na obrázku. Některá kola jsou navíc vybavena tzv. Twisterem (slouží pro protáčení řidítek bez možnosti zablokování brzd). Navíc každá BMX disciplína vyžaduje svoje specifické komponenty, např. na flatland není streetové BMX díky dlouhému rámu ideální atd.

BMX kolo - komponenty

Rám

Velikost rámu a řidítek se odvíjí především od výšky jezdce a BMX disciplíně, které se jezdec chce věnovat. Velikostí na trhu je celá řada, obecně platí, že čím větší je rám, tím je kolo stabilnější při skocích. Menší rám pro změnu umožňuje snadné provádění streetových triků. Nejběžnějším typem rámu je 20“ TT (top tube) rám (délka vrchní rámové trubky v palcích), kterým je vybavena většina BMX kol GT a Mongoose v naší nabídce. Tato velikost rámu se dá použít pro jezdce vysoké 140 cm a více, hodí se tak pro naprostou většinu riderů. Jak již bylo uvedeno výše, na každou BMX disciplínu se hodí jiný typ rámu. Pro Street volíme o něco kratší rám (pouze zlehka), pro Park pak ještě kratší s nižší geometrií, který nám umožní snadnější provádění triků. Pro Dirt a stabilitu ve skoku je pro změnu vhodnější rám delší. Rám by měl být jednoduchý s čistým designem, tedy bez žádných zbytečných navářek, tvarů navíc atd. Měl by mít brzdu nahoře a ideálně v základu již MID size střed, který je nejpoužívanějším ve Freestyle BMX.

Vidlice

Doporučujeme klasickou vidlici, žádné extra tvary patek.

Řidítka

Doporučujeme klasická jednoduchá řidítka, pro zkušenější jezdce pak širší (od 70 cm) a vyšší řidítka.

Představec

Doporučujeme jednoduchý a lehký.

Brzdy

Řada jezdců Street jezdí bez brzd, tzv. brakeless. Kvalitní brzdy jsou však standardním vybavením každého BMX kola v naší nabídce. Pozn.: Na Vaše přání není nutné brzdy na kolo instalovat.

Převodník

Dnešním standardem je velikost 25T,zde platí pravidlo, že čím delší převodník je, tím má větší váhu a problém s napnutím řetězu. To je při ježdění velice nepříjemné. BMX kola GT a Mongoose jsou již z výroby vybaveny kvalitními převodníky, který tento negativní jev eliminuje. Doporučujeme kombinaci 25T převodník a 9T kazeta.

Kliky

Doporučujeme 3-dílné, délka 170 nebo 175 cm.

Twister

Systém, díky němuž lze řidítka otočit kolem své osy a nedojde tím k zablokování brzd. Tímto systémem jsou vybavena jen některá BMX kola – více viz parametry u každého BMX kola.

Pegy (stupačky)

Doporučujeme BMX kolo pegy vybavit, zvlášť pokud s Freestyle BMX ježděním teprve začínáte.

Pamatujte na bezpečnost

Freestyle BMX je moderní a skvělá disciplína a řadí se již mezi adrenalinové sporty. Tomu by měla odpovídat i Vaše pozornost při výběru kvalitních ochranných prostředků. Základem je cyklistická helma a chránič na kolena a lokty, případně rukavice. Pokud se věnujete extrémnějších BMX disciplínám (Dirt, Vert rampa atd.) je na zvážení nákup integrální helmy a chrániče páteře.