>
Úvod > Jak vybrat správné lyže

Jak vybrat správné lyže

S námi si vybrat své správné lyže nebude nic složitého. V tomto návodu si přiblížíme skupiny lyží. Jako první musíme zvážit, k čemu přesně lyže chcete používat. Jak na nich budete lyžovat a jaký účel by měly plnit.

  • Nejdříve volba tvrdosti lyží

Pokud chcete jezdit rychle, zvolte si skupinu sportovních lyží – závodní lyže. Samozřejmě budete potřebovat lyžařskou zdatnost.

S jistotou můžeme tvrdit, že nejvyšší modely designem odpovídají modelům závodním, ale skutečné závodní lyže v jakékoliv prodejně opravdu nekoupíte. Ovšem není nutné mít vždy úplně ten IN model lyží, i ty nižší třídy (běžně označované za závodní lyže) většinou mají také potenciál výkonnosti. V naší prodejně Levný sport je určitě najdete. Většinou se dělí podle délky oblouku na slalomky, obřačky a allround lyže (střední oblouk).

  • Začáteční lyžař: Určeny pouze měkké lyže, lyže odpouští chyby a provedou vás prvními oblouky na svahu bez nějakých krkolomných pádů do sněhu.Tyto lyže ale nikdy nebudou vhodné pro vyšší rychlost. Při vyšší rychlosti tyto lyže začnou kmitat a špatně drží na hraně.
  • Příležitostní lyžař: Jsou pro něj vhodné zejména rekreační lyže, lyžař jezdí nižší rychlostí a jeho lyžařské schopnosti nejsou ty nejlepší.
  • Průměrný lyžař: Zvládne lyže, které jsou určeny i pro sportovního lyžaře. Jedná se o lyže na střední rychlost a na průměrnou váhu lyžaře

Při výběru tvrdosti lyží je nutné dbát ohled na váhu lyžaře. Dále uvedené dělení platí pro váhy u muže okolo 80 kg a v případě žen okolo 60 kg. Pokud vážíte o něco více, je potřeba volit lyži o třídu tvrdší.

Jako další aspekt výběru zvažte, zda chcete lyže na oblouk dlouhý (delší lyže s větším rádius) nebo krátký (kratší lyže s menším rádius), případně střední rádius. Na české kopce se hodí spíše slalomky, lyže s menším rádiusem pro oblouk kratší, dopřejí totiž více zážitku na kratších tratích.

Zde krátký výpis parametrů lyží:

  • Krátké lyže lépe točí, ale jsou pomalejší.
  • Dlouhé lyže točí méně, ale jsou zase rychlejší.
  • Větší rádius lyže znamená menší točivost a menší rádius vyšší točivost lyží. 1 rádius = 1m – tuto hodnotu vždy najdete na každé lyži. Většinou na patě lyže ze strany vázání.
  • Sjezdové lyže mají rádius sotva znatelný, jedou tedy rychle a přímo.
  • Krátké slalomky jsou výrazně vykrojené, dokážou řezat krátké oblouky ve výrazně nižší rychlosti.

Druhy lyží

U rozdělení je uvedeno nejčastější používání a rozsah poloměru R.

  • Shortcarver – pro rychlou výuku začátečníků, funcarving, délka do140 cm, R=7-9 m.
  • Slalomky – mají malý rádius pro snadné ovládání a rychlé zahájení oblouku. V měkké verzi vhodné i pro začínajicí lyžaře. Spadají do kategorie rekreační.
  • Allround lyže (Allrouncarver) – Tyto lyže jsou vhodné pro univerzální použití a z tohoto spektra lyží si i určitě do začátku budete vybírat. Existuje ohromný výběr modelů a návrhů. Tyto modely se nazývají allround (lyže pro střední oblouk), které nabídnou velice široké spektrum vlastností. Mají univerzální krojení na střední oblouk a jsou dělané na upravené sjezdovky. Allround lyže ale nikdy nebudou rychlé a budou pomaleji zabírat na hranu. Každá výhoda má i svou nevýhodu a vyrobit lyži se všemi vlastnostmi prostě zatím nelze, požadavky si navzájem kladou negativa. Čím se tedy jako lyžař budete stále zlepšovat, tím několikrát obměníte i své lyže za jiný a vyšší model.
  • OBŘAČKA (GS) – jedná se o lyži na obří slalom, z čehož vyplývá, že její hlavní doménou je rychlost a klidné chování v dlouhém oblouku. Většinou je v ní použitá podobná technologie jako ve slalomové lyži, ale samozřejmě s jinou charakteristikou. Vyžaduje také velmi dobrého lyžaře a výbornou kondici. Tak jako slalomka, je doma na upravené a tvrdé sjezdovce. Radius se pohybuje v rozmezí 17-22 m a jsou pod patou cca o 2-3 mm širší než slalomky.

V tomto článku jsme vám uvedli základní informace k výběru lyží. Určitě se však zastavte v naší prodejně, kde vám ochotně se vším poradíme.


Zde již lyže určené pro pokročilé či závodní lyžaře a extrémní sporty-pouze již informativní účel.

  • Racecarver – volné sportovní lyžování v delších obloucích, R=15,5-22m, délka -10cm až +0cm.
  • Slalomcarver – sportovní lyžování především v krátkých obloucích, funcarving, při větší délce lyže náběh do univerzálna, R=10-13m, délka -25cm až -10cm
  • Skicross – sportovní jízda ve středních až delších obloucích, mírně rozšířená lyže (šířka pod vázání cca 68-70mm), vhodné i na rozbitější sjezdovku – R=14-17m, délka -15cm až 0cm
  • Allmountain – sportovní jízda, vhodný i pro občasné výlety mimo sjezdovku, šířka lyže pod vázáním cca 72-78mm, R=11-18 m., délka -15cm až 0cm
  • Freeride/Freestyle – speciální lyže určené především pro jízdu v prašanu mimo sjezdovky (freeride) nebo trikovou jízdu ve snowparcích (freestyle, slopestyle)
  • Powder (prašanové) – Prašanové lyže jsou zvláštní druh lyží vyrobené do hlubokého sněhu. Jsou typicky mnohem širší než běžné lyže a mají “twin-tipy”. Lyže označené jako Twintip mají zvednuté špičky i patky a oslovují lyžaře nejen svými vlastnostmi, ale i vzhledem – musí být ležérní, ale zároveň cool. A to, co je odlišuje od ostatních lyží, je rychlost, robustnost a efektivní lyžování.
    Lyže označené jako Twintip mají zvednuté špičky i patky a oslovují lyžaře nejen svými vlastnostmi, ale i vzhledem – musí být ležérní, ale zároveň cool. A to, co je odlišuje od ostatních lyží, je rychlost, robustnost a efektivní lyžování.
    Lyže označené jako Twintip mají zvednuté špičky i patky a oslovují lyžaře nejen svými vlastnostmi, ale i vzhledem – musí být ležérní, ale zároveň cool. A to, co je odlišuje od ostatních lyží, je rychlost, robustnost a efektivní lyžování.
  • Backcountry Freestyle – Jakékoliv lyžování mimo upravené nebo značené trasy se nazývá backcountry nebo-li off-pist lyžování. Tato forma lyžování je smrtelně nebezpečná (v závislosti na tom, kde a v jakých místech), z důvodu vysokých rychlostí, velkých sněhových hrbolů (někdy se skrytými kameny,pařezy,křovím a jinými nástrahami) a v neposlední možnosti sesuvů lavin. Tento druh lyžování byl zakázán v některých oblastech světa, protože šance na zranění nebo smrt lyžaře je hodně vysoká.Tito lyžaři považují tuto formu lyžování za pořádný adrenalinový zážitek, protože je to jen pouze o vztahu lyžaře a hor. Backcountry Lyžaři se skládají z obou newschool lyžařů, kteří prováději triky,skoky a jiné akrobacie.
  • Park and PipeLyže do parku a U rampy pro freestyle lyžaře kteří předvádějí různé triky na lyžích.
  • Lyže pro rychlostní lyžování – Známé též jako letmý kilometr. Délka lyží je 220 – 240 cm, špička je téměř neznatelná, skluznice je velmi tenká, hrany nejsou ostré, aby se zabránilo prudkému zatočení. Maximální hmotnost je 15 kg pro pár s vázáním. Rychlost se pohybuje přes 200 km/h.
  • Skokanské lyže (skočky) mají funkční vlastnosti podobné jako lyže pro sjezd, musí být rychlé, pevné, dokonale vodivé v rovné jízdě a správně vyvážené. Mohou být dlouhé až 235 cm avšak nesmí přesáhnout výšku skokana o více jak 80 cm, šířka je 88 mm, skluznice má několik vodících žlábků, maximální povolená hmotnost je 7,27 kg. Lyže nemají hrany. Vázání je s volnou patou a na lyže se umisťuje tak, aby vzdálenost od špičky nebyla větší jak 57% délky lyže.
  • Kolečkové lyžeSpeciální sportovní lyže určené pouze pro trénink.