>
Úvod > Prodej > Kola > Dětská kola

Jak vybrat dětské kolo? Návodná tabulka i rady odborníků

  
S jízdou na kole lze začít od útlého věku, děti se učí rychle. Výhodu mají ty, které začínaly na odrážedlech a získaly tak rovnováhu, nebo si osvojily šlapání, ještě než se měly rozjet samy. Důležitý je výběr správné velikosti kola, dbejte na seřiditelnost brzd a nepřeceňujte síly dítěte.

    Rodina na kole | foto: Rudolf Hronza / VELO

    Velikostí dětských kol je dlouhá řada, odvíjí se od rozměrů zapletených kol. Vyrábějí se v rozpětí od 12″ do 26″. U této krajní hodnoty, která je stejná jako u dospělého horského kola, je rám citelně přizpůsobený malé postavě.

    U nejmenších velikostí se využívá pevný převod nebo protisměrná šlapací brzda. Tu jen v některých případech doplňuje přední čelisťová brzda. Tyto modely slouží k prvnímu seznámení dítěte s novým pohybem. Protisměrná šlapací brzda sice v dětech vytváří reflex reagovat na vzniklé nebezpečí dupnutím na pedál směrem vzad, přeučení na kolo s volnoběžkou však později nebývá těžké.

    Torpado Geko T690 může být prvním kolem vašeho potomka. Jde o velikost 12“, vybaveno je hliníkovými V-brzdami, pro dítě lákavý je design i třeba úložný box. Cena 2760 Kč.

    V případě větších kol zručnost dítěte umožňuje používání volnoběžky a čelisťových brzd. Pozor ovšem na provedení. Brzdy by měly mít dostatečnou účinnost a ráfky vhodnou brzdnou plochu. To je také důvod ke koupi kvalitnějšího kola vybaveného hliníkovými ráfky. Ocelové totiž bývají špatně profilované a menší brzdná plocha spolu s chromováním snižují tření.

    S opakem se setkáte u plastových ráfků. Hrubý povrch a špatný odvod tepla způsobí, že se brzdové špalky snadno “kousnou” a dochází k nebezpečnému přebržďování.

    .

    Dalším stupínkem ve vývoji budoucího cyklisty je první přehazovačka. To už mluvíme o kategorii 20″ kol. Ve většině případů je k jejímu ovládání volena otočná rukojeť, což je praktické s přihlédnutím k menší síle dětských prstů.

     

    Po nich následují poslední vyloženě dětská provedení, 24″ modely. Jsou plnohodnotnou zmenšeninou dospělého kola se všemi výhodami. Jediným omezením jsou použité délky klik. Určitě by neměly být nasazeny dospělé varianty, ale kratší verze. U dlouhých klik hrozí kontakt boty s předním kolem a v zatáčkách či při jízdě terénem také kontakt pedálu se zemí.

    18 převodů, hliníkový rám, odpružená vidlice – čtyřiadvacetipalcový AGang Capo 24 již je plnohodnotnou "zmenšeninou" dospělého kola. Pořídíte ho za 6590 Kč.

    Výběr neuspěchejte

    Při výběru kola musíme zvážit především správnou velikost. Pokud dítě ještě nezvládá techniku jízdy, mělo by spolehlivě dosáhnout na zem. Největší, bohužel často vídanou chybou, je koupě kola bez vyzkoušení nebo výběr většího rámu s tím, že dítě na něj doroste. Ušetřené peníze se mohou posléze hodně vymstít například při pádu způsobeném nesnadným ovládáním bicyklu.

    Problémem těchto nevhodně vybraných kol je i nepřirozený posed. Dítě je na kole natažené a řídítka jsou vzhledem k jeho velikosti příliš vysoko. Ideálem je jejich výška zhruba v úrovni pasu. Podcenění některého z kritérií výběru může vést ke špatným jízdním návykům.

    Na co si dát pozor

    • Velikost vybírejte vždy tak, aby dítě dosáhlo spolehlivě na zem
    • Důraz klaďte na seřiditelnost brzd, zejména na možnost přiblížení pák řídítkům pro kratší dětské prsty
    • U dětských kol do velikosti 20″ netrvejte na přítomnosti řazení, dítě nemusí mít dostatek síly na ovládání

    Pomocník pro volbu správné velikosti

    Při výběru správného kola může být vodítkem následující tabulka. Uvedené hodnoty jsou pouze orientační, protože konstrukce jednotlivých značek se mohou lišit. Pro přesnější určení je lepší vycházet ze vzdálenosti od rozkroku na zem nebo na pedál.

    Velikost kolaVzdálenost rozkrok-zemVzdálenost rozkrok-pedályPřibližný věk dítěte
    12″45 cm39 cm2–3 roky
    16″50 cm42 cm3–6 let
    18″54 cm45 cm5–8 let
    20″60 cm50 cm7–9 let
    24″65 cm55 cm9–12 let
    Pozn.: Děti stejného věku se mohou tělesnými parametry i zásadně lišit

    Dítě, kolo a pohled psychologa

    Každé dítě je jinak zralé a záleží především na rodičích, nakolik dokážou odhadnout motorické schopnosti svého potomka v určitém stádiu jeho vývoje. Psychologové radí, že spíš než přesné plánování, kdy se s výukou začne, by rodiče měli věnovat zvýšenou pozornost tomu, aby mělo dítě z ježdění především pozitivní zážitky. Jakékoliv neúspěchy mohou být pro něj totiž demotivující.

    To samé může způsobit i zklamání rodičů nebo snad dokonce jejich hněv a nervozita. Je vhodné obrnit se značnou dávkou trpělivosti a nehledět na to, že potomek souseda už třeba na kole jezdí, ačkoliv je mladší. Vývoj lidského jedince nemusí být vždy zcela vyrovnaný, ale může pokračovat ve skocích. Tam, kde dnes jedno dítě v něčem zaostává, může za pár dní své vrstevníky snadno předčit.